Ajánlj minket!

1.2. Grammar

Ebben a leckében nagyon sok új dolgot veszünk át, így jobb, ha felvértezed magad:) Hiszen ahhoz, hogy mind magadról, mind pedig másokról is tudj beszélni, fontos, hogy megtanuld a személyes névmások különböző eseteinek (az alanyi mellett a tárgyi és a birtokos eseteinek) a képzését, valamint a létige ragozását is!

Sok anyag, igen, de hidd el, megéri jól begyakorolni őket, mert a lecke végére nemcsak magadról, de gyakorlatilag bárkiről tudsz majd beszélni, sőt, a modul végére bármiről is, ami csodálatos érzés lesz, ígérjük:)

A létige (‘to be’)

A létigét, azaz a ‘to be’ igét minden olyan esetben használjuk, amikor valaminek a tulajdonságait szeretnénk kifejezni. Ez lehet statikus (orvos vagyok), vagy ideiglenes (éhes vagyok). Míg a magyar nem minden esetben teszi ki, az angol (mivel nem nagyon ragoz), szinte mindig.

Amellett, hogy a ‘to be’ főigeként funkcionál, segédigeként is használjuk, de erről bővebben majd egy későbbi modulban tanulhatsz:)

Nézd meg a videót, és alaposan gyakorold be, melyik névmásnál melyik formáját használjuk!

Mentsd le és nyomtasd ki a magyarázólapot, és tedd bele a gyűjtőmappádba!

Most, hogy megnézted a videót, töltsd le a gyakorlófeladatot, és tedd be a gyakorlómappádba, miután végeztél!

Személyes névmások tárgyesetben

A következő videó a személyes névmásokat mutatja be olyan esetben, amikor tárgyként (pl. engem, téged, őt, stb.) használjuk őket. A tárgyesetet azonban nem csak a magyar értelemben vett tárgyesetnél használhatjuk, hanem minden olyan esetben, amikor prepozíciót (elöljárószót) követ a névmás (pl. with me, by me, to me, stb.)

meus
youyou
him/her/itthem

Nézd meg a videót, és jegyezd meg a tárgyas névmásokat! Írd be a füzetedbe is őket, és a magyar változat helyett az alanyi helyzetű személyes névmásokat írd a tárgyasok mellé, így tudod, miből mi lett, és közben visszakacsinthatsz az előző lecke anyagára is:) Tudod, két legyet:)

Ha úgy érzed, készen állsz egy kis gyakorlásra, töltsd le a magyarázólapot, és tedd be a gyűjtőmappádba!

A feladatlap segítségével gyakorolhatod is egy kicsit őket!

Birtokos névmások 1

Az angolban a birtokos névmásoknak két fajtája van. Bár mindkettőt megtanulhatod ebben a leckében, úgy éreztük, könnyebb, ha különvesszük őket, hiszen a használatuk egy kicsit eltérő.

A birtokos névmások első fajtáját az előtt a dolog előtt mondjuk, amit birtoklunk:

my car – az én kocsim

your car – a te kocsid, stb.

Vagyis mindig követi az a dolog, ami az adott személyé!

my …our …
your …your …
his/her/its …their …

Most is arra kérünk, hogy nézd meg a videót, és alaposan jegyezd meg a birtokos 1 kiejtését, a névmások formáit! Ha készen állsz, írd ki őket! Mostmár három oszlopos lesz a táblázat, amit készítened kell: írd be az alanyi esetű személyes névmásokat, mellé a tárgyeseteseket, és végül a birtokos 1 változatot is! Megint gyakoroltál egy kicsit az előző anyagokból, és mélyült a tudásod:)

Töltsd le a magyarázólapot, és tedd bele a gyűjtőmappádba, hogy mindig meglegyen!

Ha úgy érzed, készen állsz, mehet a feladatlap is:)

Birtokos névmások 2

A birtokos névmások második fajtáját akkor használjuk, ha a mondatban vagy a kontextusban előtte már említettük azt, amire vonatkoznak. Erre a magyarban is van példa:

a kocsi az enyém

a kocsi a tiéd

a kocsi az övé

Vagyis a névmás követi a birtoklott dolgot!

A táblázatban az ‘is’, azaz a létige ragozott alakja (de ezt már nyilván tudod:)) azért van zárójelben, mert nem minden esetben mondjuk ki újra a birtokolt dolog nevét, így az ige sem kell mindig, pl:

– Is that your car? – No, hers. (-Az a te autód? – Nem, az övé)

… (is) mine… (is) ours
… (is) yours… (is) yours
… (is) his/hers/its… is (theirs)

És most töltsd le a magyarázólapot, és tedd be a gyűjtőmappádba! Így már ez is megvan:)

A feladatlap segítségével pedig gyakorold be a birtokos névmások 2-es változatát is!

Invite & Earn

X
Signup to start sharing your link
Signup
background banner image
loading gif

Available Coupon

X